Hoeve Passart-Nieuwenhagen
Vandaag zijn we op bezoek in de Passart en wel bij de hoeve Passart-Nieuwenhagen een herenhuis uit 1612 met besloten hoeve uit 1310. De middeleeuwse voorganger heette destijds Hoff van Nuwenhagen. Het herenhuis werd gebouwd door de familie van Bitterswijk-Passart en zo kom je dus aan die naam. Om het huis lagen grachten die in ca 1840 gedempt zijn. Het staat ook bekend als hoeve Carisborg, maar dit is niet juist, die lag op een andere plaats. Die naamsverbastering heeft plaatsgevonden omdat in het pand geruime tijd het kantoor gevestigd was van Bruinkoolmijn Carisborg, waarvan de Staatsmijn Emma mede-eigenaar was.
De Passart is een buurtschap in de gemeente Heerlen
bVision.nl een Parkstad Limburg blog uit Hoensbroek
Is ook een kasteel hoeve, Er staat nog een jaartal in de gevel, weet het niet helemaal zeker, maar als ik het goed heb was dat 1687, heel bijzonder je moet weten waar het staat, anders zie je het gewoon niet, hoe ik dat weet? ben hier geboren.
Wat een prachtig pand
een bouwwerk met een geschiedenis
bedankt voor de groenten
Was op internet aan het struinen, en zag dat het Passart-Nieuwenhagen is, klopt dat?
Want ik vind dit echt een Limburgse hoeve, doet me denken aan de tv serie Dagboek van een herdershond. Hans
Dat klopt Hans
Dit soort hoeves zie je alleen maar in het zuiden van Nederland, mooi.
Die foto doet me denken aan de ingang van het sterrebos hier vlakbij. Beetje dezelfde stijl.
Vind de voorkant ook wel iets hebben van een Belgische abdij, met nog heel veel achter de poort…!
De voorkant komt op mij meer als een gevangenis over dan als een hoeve / herenhuis of kasteel. Evengoed wel een prachtig oud gebouw.
Omdat ik benieuwd ben of het ook nu nog bewoont is zocht ik even het web af en vond dit
“Tot 1917 werd het goed verpacht. In dat jaar werd het kasteel het hoofdkwartier van de bruinkoolexploitant N.V. Carisborg. Een deel van het landgoed werd eigendom van de Staatsmijn Emma. Na de Tweede Wereldoorlog was in het kasteel een tijdlang een jeugdcentrum gehuisvest. Vanaf 1993 is het in opdracht van Woningstichting De Voorzorg geschikt gemaakt als opvang voor dak- en thuislozen.”
Of het nu nóg in gebruik is vermeld het verhaal niet maar ik zou er bijna dakloos voor willen worden om daar te mogen wonen.
Een beetje somber aan de voorkant, jammer dat je niet naar de achtertuin kon.
Mooi. Jammer dat je niet even naar binnen kon, alleen de binnenplaats lijkt me de moeite al waard.
Het ziet er niet zo heel vorstelijk of chique uit moet ik zeggen. Dat had ik eigenlijk wel verwacht.
Fantastisch gebouw sjoerd, daar hou ik van, best nog veel te zien in Limburg en belgisch limburg, ik verheug me weer op een bloesemtocht van de lente
Prachtig! Ben je ook binnen geweest?
`Nope, ze zijn het aan het verbouwen van binnen.
Dat was voor mij een geheel onbekende plek maar wel erg mooi. Via je beschrijving ook weer wat bij geleerd.
De ‘groeNten’ ? Wel statig !
Lie(f)s.
Yep, de groenten….
Mooie stijl. Die poort is ook niet verkeerd, mooie kleur ook. Binnen zal het er ook vast goed te doen zijn met de camera.
Goede morgen Sjoerd, ik zou wel eens achter die poort willen kijken.
Een fijne dinsdag gewenst.
eeuwenoud, het is zo’n gebouw zoals je er geen meer ziet, ik zie dat echt graag.
.* Een @->- voor jou.
bijzonder pandje, Het heeft dus al heel wat meegemaakt de afgelopen jaren.
Love As Always
Di Mario
Dat is bijna een kasteel. Mooie statige poort